הדפסה
פרשת שבוע - עקב

האם יש סיכוי להיפטר מן המחלות?

האם יש סיכוי להיפטר מן המחלות?

כמה מהתכניות היותר פופולאריות ברדיו ובטלביזיה עוסקות בעצות של רופאים איך להתגבר על כל מיני מחלות המצויות באוויר העולם. יש אנציקלופדיות מיוחדות המפרטות את כל סוגי המחלות וכידוע מיליוני אנשים מתים כל שנה ממחלות. כמה סבל יש בעולמינו בגלל המחלות. האם יש דרך להיפטר מהצרה הזאת שנקראת "מחלה"?

בפרשתינו מובא פסוק מופלא "וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם...וְהֵסִיר ד' מִמְּךָ כָּל חֹלִי וְכָל מַדְוֵי מִצְרַיִם הָרָעִים אֲשֶׁר יָדַעְתָּ לֹא יְשִׂימָם בָּךְ וּנְתָנָם בְּכָל שׂנְאֶיךָ" פסוק זה מזכיר לנו הבטחה דומה בפרשת יתרו (שמות פרק טו ) "אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל ד' אֱלֹהֶיךָ וְהַיָּשָׁר בְּעֵינָיו תַּעֲשֶׂה וְהַאֲזַנְתָּ לְמִצְוֹתָיו וְשָׁמַרְתָּ כָּל חֻקָּיו כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ד' רֹפְאֶךָ" כלומר התורה טוענת למעשה שכל המחלות הבאות על האדם הינן תוצאה של מעשים הרעים שלנו או של החברה בה אנו חיים, ואם נתקן מעשינו, לא נחלה.  כמובן מיד מתעוררת השאלה, אם ד' העניש אותי על מעשי הרעים בהביאו עלי מחלה מסוימת, איך מותר לי ללכת לרופאים לרפא זאת כביכול בניגוד לרצונו?  אכן על הפסוק (שמות פרק כא) "רַק שִׁבְתּוֹ יִתֵּן וְרַפֹּא יְרַפֵּא" דרשו חז'ל "מכאן שניתנה לרופא רשות לרפאות"(ברכות ס). למה צריך לתת רשות לרופאים לרפאות דבר שלא מצינו בשום עיסוק אחר? התשובה היא כי יכולה הייתה להיות מחשבה שאולי העיסוק בריפוי מהווה התערבות בניגוד לרצונו של ד' בניהול עולמו, שהרי אם הוא המביא את המחלה, הוא זה שצריך לרפאותה, על כן הוצרכה התורה לציין שיש רשות לעסוק ברפואה וכמו באוכל שרצון ד' שאטרח ואתאמץ בכדי להשקיט את רעבוני כך ד' נתן לבני האדם השכל לאבחן מחלות ולמצוא סמי מרפא עבורם ועצם ההזדקקות לרפואה, הייסורים וההוצאות שבכך הם חלק מהעונש ולא רק עצם המחלה.

למרות שהפוסקים החליטו שהיום מצווה ללכת לרופא ולא רק רשות, יש שכתבו שזה רק בתנאים של העדר צדקות ויראת שמים אך מהבחינה האידיאלית אם אדם היה נשען על ד' בכל ליבו בצדקות גדולה, אין הוא צריך ללכת לרופאים, או כי לא יחלה כלל, אך גם אם יחלה, ידע בתפילתו לתקן את שורש החטא שממנו נבעה מחלתו ובכך יתרפא. אי"ה לעתיד לבוא כשעם ישראל יהיה מושלם במעשיו תוסר קללת המחלות מעלינו כלשון הפסוק  "וְהֵסִיר ד' מִמְּךָ כָּל חֹלִי".