הדפסה
פרשת שבוע - ואתחנן

מעמד הר סיני כבסיס לאמונה באלוקים

הרמב"ם באגרת תימן בה הוא מחזק את יהודי תימן המתמודדים אם מוסלמים אלימים שמנסים להכריחם להמיר את דתם, טוען שמעמד הר סיני הינו יסוד האמונה היהודית " וראוי לכם אחינו שתגדלו בניכם על המעמד ההוא הגדול ותספרו בתוך קהל ועדה גדולתו והידורו שהוא עמוד שהאמונה סובבת עליו והטענה המביאה לידי אמת וגדלו המעמד ההוא על כל גדולה כמו שגדלו הקב'ה שנאמר (דברים ד' ל"ב) "כִּי שְׁאַל נָא לְיָמִים רִאשֹׁנִים אֲשֶׁר הָיוּ לְפָנֶיךָ לְמִן הַיּוֹם אֲשֶׁר בָּרָא אֱלֹקים אָדָם עַל הָאָרֶץ וּלְמִקְצֵה הַשָּׁמַיִם וְעַד קְצֵה הַשָּׁמָיִם הֲנִהְיָה כַּדָּבָר הַגָּדוֹל הַזֶּה אוֹ הֲנִשְׁמַע כָּמֹהוּ הֲשָׁמַע עָם קוֹל אֱלֹקִים מְדַבֵּר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ כַּאֲשֶׁר שָׁמַעְתָּ אַתָּה" ודעו אחינו בברית הזאת ובסברה הזאת שהדבר הגדול הזה שנראה במציאות שהעיד עליו מבחר כל העדים שלא היה מקודם כמוהו וכן לא יהיה אחריו כמוהו. והוא שתשמע אומה אחת בכללה דבור הקדוש ברוך הוא ושתראה כבודו עין בעין"

ההיגיון בדבריו של הרמב"ם פשוט. בניגוד לאיסלם ולנצרות שאת ההוכחות לכך שמוחמד או ישו הינם אכן 'נביאים' יודעים מתי מספר שבהחלט יכולים לשקר ולבדות דבר זה מליבם, היהדות מספרת על מיליוני אנשים שחוו את מעמד הר הסיני וקבלת התורה. אין שום סיכוי לאף אדם ל'השתיל' ידיעה כזו במסורת בת אלפי שנים של האומה בלי שחכמי התורה עם חוש הביקורת העצום שלהם יגלו את הזיוף שבזה. המסורת העוברת אלינו לאורך כל הדורות מאב ומרב לבן ולתלמיד על הכתוב בתורה, מצוותיה והסיפורים על יצירתו של עם ישראל המצויים בה, מעידים כאלף עדים על נכונותה של התורה והאמונה באלוקים. המציאות הזו שבה למרות הפיזור העצום של העם היהודי ברחבי העולם, רוב רובם של הדברים שהועברו במסורת שווים בין כל היהודים כולם, היא ההוכחה על ההקפדה של מסירה מדויקת של תורת ישראל איש מפי איש ממעמד הר סיני ועד לימינו אלו.

שש שנים לחורבנו של גוש קטיף. לקראת סיום צום תשעה באב אמש, צפיתי בערוץ 7 שבאינטרנט בסרטים על חורבן גוש קטיף. המבט על עיניהם האטומות של החיילים שהיום הם בטח כבר נשואים ואולי חלקם הורים לילדים, הזכיר לי את אטימותם של חיילים רבים בצבאות שונים לאורך ההיסטוריה שמוכנים לעשות מעשים לא מוסריים בעליל למען מנהיג עריץ ממנו הם פוחדים. גרשו אנשים מבתיהם ללא שהכינו להם מקום מגורים חלופי ופרנסה חלופית. לקחו אנשים אידיאליסטים שלקחו אדמה שוממה וישבו אותה, והותירום שבורי נפש וחסרי כל. שש שנים של סחבת ועיכובים מטופשים של ארגונים 'ירוקים' שדיונות חשובות להם יותר מחיי אדם, של ביורקראטים עייפים שיש להם כל הזמן שבעולם, גרמו לכך שלמעלה מ50% ממגורשי קטיף לא החלו עדיין לבנות את ביתם. הלקח ברור. אוי למי שיעלה בדעתו לעשות זאת שנית. עם ישראל ילחם בכוח על כך שיותר לא יגורשו יהודים בארץ ישראל מבתיהם.

שבת שלום!