הדפסה
פרשת שבוע - מסעי

ראש הממשלה. שמור על כבוד האומה ואל תבקש סליחה מהטורקים

פרשתינו שעוסקת בעיקרה בסיכום ארבעים שנות נדודיו ומסעותיו של עם ישראל במדבר, משחילה אירוע שקרה מיד לאחר מותו של אהרון.

"וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד וְהוּא ישֵׁב בַּנֶּגֶב בְּאֶרֶץ כְּנָעַן בְּבֹא בְּנֵי יִשְׂרָאֵל"(פרק לג מ') מה שמע מה עשה מה עשינו לו כל זה לא מסופר כאן. השלמת התמונה נמצאת לפני ארבע פרשיות (פרק כא א') "וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד ישֵׁב הַנֶּגֶב כִּי בָּא יִשְׂרָאֵל דֶּרֶךְ הָאֲתָרִים וַיִּלָּחֶם בְּיִשְׂרָאֵל וַיִּשְׁבְּ מִמֶּנּוּ שֶׁבִי: וַיִּדַּר יִשְׂרָאֵל נֶדֶר לַד' וַיֹּאמַר אִם נָתֹן תִּתֵּן אֶת הָעָם הַזֶּה בְּיָדִי וְהַחֲרַמְתִּי אֶת עָרֵיהֶם: וַיִּשְׁמַע ד' בְּקוֹל יִשְׂרָאֵל וַיִּתֵּן אֶת הַכְּנַעֲנִי וַיַּחֲרֵם אֶתְהֶם וְאֶת עָרֵיהֶם וַיִּקְרָא שֵׁם הַמָּקוֹם חָרְמָה" מה קרה פה? אומר המדרש שמלך ערד קבל בטחון עצמי כשראה איך עם ישראל 'מתברברים' במדבר וכששמע שמת מנהיגם אהרון הכהן החליט לצאת לפעולה צבאית בה לקח שבויים.

עם ישראל ראה בזה פגיעה עצומה בכבודו הלאומי, דבר שהיווה סיבה מוצדקת ליציאה למלחמת חורמה נגד מלך ערד.

מסופר בתנ"ך (שמואל א' ד' כא) שכשנודע לאשתו של פנחס הכהן בנו של עלי, שארון ד' נפל בשבי הפלשתים , ושבעלה נהרג, תקפוה צירי לידה ולבנה שנולד קראה אי כבוד "וַתִּקְרָא לַנַּעַר אִי כָבוֹד לֵאמֹר גָּלָה כָבוֹד מִיִּשְׂרָאֵל" כבוד איננו דבר שולי. כשאני מכבד אותך פירושו שאני מעריך אותך, מכיר בחשיבותך.

כבודו של עם ישראל הינו החשיבות שלנו, התפקיד הענק שיש לנו בעולם. אדם פרטי יכול למחול על כבודו אך מלך או ראש ממשלה איננו יכול למחול על כבודו כי זה הכבוד של עם ישראל כולו (כך כותבת הגמרא במסכת סוטה דף מא:) ולכן גם אם ישנם שיקולים כלכליים, ביטחוניים או פוליטיים שבגללם רוצה ראש הממשלה ביחסים תקינים עם טורקיה, אין זה מצדיק פגיעה בכבוד הלאומי שלנו. עזה איננה שוויץ. עזה מנוהלת ע"י ארגוני טרור החפצים בהשמדתנו ומדינת ישראל מתוך שיקולים ביטחוניים בודקת כל אוניה שרוצה להיכנס לנמל בעזה בכדי למנוע הברחת נשק.

בריונים טורקיים שונאי ישראל תקפו בברוטאליות את חיילנו ובנס הסתיימה התקפתם והשתלטותנו על האוניה בחיילים רבים שנפצעו וחלקם אפילו קשה אך ב"ה לא בהרוגים. אנחנו צריכים להתנצל על התגוננותנו זו האם בכל התקרית הזאת אין האשמה  האמיתית מוטלת על הממשל הטורקי שלא מנע משט זה האם יעלה על הדעת שהמתגונן צריך להתנצל או לפצות את תוקפו אנא ראש הממשלה. שמור על כבודנו הלאומי. אתה מייצג את עם ישראל לכל דורותיו ועליך מוטלת החובה שלא יפגע כבודה של מדינת ישראל גם אם יגרם לנו נזק זמני בשל כך.

 

שבת שלום