הדפסה
פרשת שבוע - קרח

פרשה ומשמעותה לדורינו

?פרשת קרח - מי צודק

פרשת השתלטות חיל הים על האוניה הטורקית עוררה ממרבצה ויכוחים ישנים שלכאורה אינם קשורים לעניין בין שמאל לימין על שאיפותינו הלאומיות בארץ ישראל, בעד שטחים, נגד שטחים וכו'.
יש שכתבו בחריפות נגד הסגר ונגד השתלטותנו על האוניה ומכאן גלשו לנגד ישיבתנו ביהודה ושומרון ונגד ונגד... וישנם כאלו שאדרבה הגנו על זכותנו להגן על ביטחוננו באמצעות סגר על אספקת חומרים בלתי ידועים לחמאס ששולט בעזה. כולנו יודעים שמשני צידי המתרס יושבים יהודים טובים שרוצים לעשות דברים טובים אלא שיש בניהם מחלוקת מהי הדרך הנכונה.
מחלוקת איננה מילה גסה. חז'ל בפרקי אבות (ה' יז) שבחו את הנכונות של אנשים להביע דעות שונות ללא פחד "כָּל מַחֲלוֹקֶת שֶׁהִיא לְשֵׁם שָׁמַיִם, סוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם" מדוע סופה להתקיים? ניתן להסביר זאת עפ"י הסברו של הרב קוק (בסידור עולת ראי"ה א', עמ' ש"ל)  על מימרתו של ר' אלעזר "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם, שנאמר (ישעיה נד יג) "וְכָל בָּנַיִךְ לִמּוּדֵי ד' וְרַב שְׁלוֹם בָּנָיִךְ" שיש אנשים שחושבים ששלום אמיתי פירושו הסכמה ועל כן כשרואים מחלוקת בין תלמידי חכמים חושבים שזה הפך השלום ולא היא. דווקא בהיות המציאות כל כך מורכבת, ניתן להביט על דברים מזוויות ראיה שונות ואדרבה דווקא הזוויות השונות שכל אחד מביע מגלות צדדים חדשים שבהתקבצם יחד יוצרים שלימות ועל כן אין פסול בכך שתלמידי חכמים מתווכחים לדעת מהי האמת ולכל אחד דעה אחרת, אדרבה ויכוח זה מרבה בשלום מרבה שלימות.
כמובן כל זה בתנאי שהויכוח אמיתי ולא מתוך אינטרסים צרים, אך כשאינטרסים כאלו ואחרים הם המניעים את הויכוח זוהי מחלוקת שלא לשם שמים שיש בה הרבה רוע ועליה נאמר בפרקי אבות (שם) "וְכָּל מַחֲלוֹקֶת שֶׁאֵינָהּ לְשֵׁם שָׁמַיִם, אֵין סוֹפָהּ לְהִתְקַיֵּם". הדבר נכון בכל תחום, גם בתחום הזוגיות שבין איש לאשתו. אוי ואבוי לזוג בו הגבר מנסה לעשות שאשתו תהיה כמוהו או שהיא רוצה שהוא יהיה כמוה. היופי של הזוגיות הינו דווקא בשוני שבין הגבר לאישה שביחד מביאים למשפחה שהם מקימים צדדים שונים שיוצרים שלימות.
בחברה שהקמנו כאן במדינת ישראל ישנם זרמים שונים בהמון תחומים. דתיים מסוגים שונים וחילונים מסוגים שונים. ימניים במגוון דעות ושמאלניים במגוון דעות. אך כולנו בני עם אחד עליו אמר דוד המלך בתהילים (כט יא) "ד' עֹז לְעַמּוֹ יִתֵּן ד' יְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ בַשָׁלוֹם" מהו השלום בו ד' יברכנו? לא שכולנו נהיה בשטאנץ אחד, בעלי אותה השקפה, אותו צבע עיניים אותו גובה וכו' אלא שאף על פי ששונים אנו זה מזה נדע לחיות יחד, לכבד אחד את השני, להעשיר בדעות אחד את השני וככה נהיה עם מושלם.

         שבת שלום