הדפסה
פרשת שבוע - בחוקותי

איך נערך ל'ספטמבר'

כל אמצעי התקשורת מתרגשים בעקבות הפגנות 'הנכבה' בגבול סוריה ולבנון, בעזה ובקלנדיה, וכבר מפחידים אותנו בצפי להפגנות של עשרות אלפים בחודש ספטמבר עת שהערבים מתכננים להכריז על הקמת מדינה פלשתינאית. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו לא רק איך להיערך טכנית להדיפת גלי המפגינים, אלא בעיקר איך נערך בצד הרעיוני והמוסרי להתמודד עם טענותיהם. ברור הסוגיה הרעיונית חשוב, כי המון פעמים שמענו צידוקים לשינויים רעיוניים קיצוניים בהשקפת עולמם של מנהיגים בטענה ש'מה שרואים משם לא רואים מכאן'. יתכן שהגישה הזו היא שגרמה לאחרונה לראשי המוסד לשעבר לדרוש במסיבת עיתונאים את שחרורו של גלעד שליט 'בכל מחיר' כשברור לכולם שהמילה 'בכל מחיר' מאד מסוכנת ונותנת דלק לסחיטות של החמאס. גישת היהדות שונה לחלוטין. היא מחנכת אותנו לערכים מוסריים מוצקים והחלטיים ומצפה מאתנו ש'מה שאנו רואים כאן', ימשיך ללוות אותנו גם אם נהיה 'שם'.

פרשתנו נקראת 'פרשת התוכחה' אך זוהי הגדרה לא מדויקת מכיוון שהפרשה בעצם מציבה לנו שתי אופציות שביניהן עלינו לבחור. האופציה הראשונה של "אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם" והאופציה השנייה "וְאִם לֹא תִשְׁמְעוּ לִי וְלֹא תַעֲשׂוּ אֵת כָּל הַמִּצְוֹת הָאֵלֶּה". אופציות אלו שמשמעותן הערכית הפוכה לגמרי, מובילות אותנו במקרים רבים לעשיית מעשים שונים לחלוטין ועלינו לבחור בבחירה חופשית מוחלטת לאן פנינו מועדות כשהתורה כמובן ממליצה לנו לבחור בדרך של קיום המצוות ואף מבטיחה לנו גמול על כך "וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם בְּעִתָּם וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ...וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וְהִשְׁבַּתִּי חַיָּה רָעָה מִן הָאָרֶץ וְחֶרֶב לֹא תַעֲבֹר בְּאַרְצְכֶם...וּרְדַפְתֶּם אֶת אֹיְבֵיכֶם וְנָפְלוּ לִפְנֵיכֶם לֶחָרֶב".

חז'ל בפרקי אבות (א' ג') מלמדים אותנו שהשיקול לבחירת דרכנו לא צריכה להיות הגמול אלא היותנו משוכנעים ומאמינים שזוהי אכן הדרך הנכונה "אַל תִּהְיוּ כַעֲבָדִים הַמְשַׁמְּשִׁין אֶת הָרַב עַל מְנָת לְקַבֵּל פְּרָס". כשאדם משוכנע במשהו בכל לבו הוא יכול לשכנע אחרים וגם אם לא יסכימו עם דעותיו, יכבדו את זכותו לחיות על פיהם, אך כשאדם איננו משוכנע, לא תעזור מערכת הסברה המשוכללת ביותר, הוא לא יצליח לשכנע. אם מנהיגינו ואנו נהיה משוכנעים בכך שהעם היהודי 'שב הביתה' לאחר אלפי שנות גלות וביתו הינו ארץ ישראל כולה, נוכל לשכנע בכך גם את עמי העולם ואף הערבים יפנימו זאת ואז ה'נכבה' או 'ספטמבר' לא יפחידונו, אך אם אנחנו נשדר חולשה ונאמר לעמי העולם שאנו מחזיקים בארץ הזו רק 'מטעמי בטחון', עמי העולם ילחצו עלינו בכל כוחם לוותר ולוותר. הבחירה בדרך הזו או הזו תלויה בנו.

 

שבת שלום