הדפסה
פרשת שבוע - ויקהל

פרשיות ויקהל-פקודי-מפטיר פרשת 'החודש'

 

האם לבימאי הסרט עג'מי יש רק זכויות או שהוא מוכן לקבל על עצמו גם חובות?

 

בפרשות שנקרא השבת "ויקהל" ו"פקודי", באים לסיומן ההכנות והביצוע של הקמת המשכן שליווה את עם ישראל כל ימי נדודיהם במדבר.

התנ"ך מספר שכשרצה דוד המלך לבנות את בית המקדש הראשון אמר לו נתן הנביא " וַיְהִי עָלַי דְּבַר ד' לֵאמוֹר דָּם לָרֹב שָׁפַכְתָּ וּמִלְחָמוֹת גְּדוֹלוֹת עָשִׂיתָ לֹא תִבְנֶה בַיִת לִשְׁמִי.." (דברי הימים א' ב,ח,) ומספר המדרש שדוד תמה, הלוא נלחמתי למען עם ישראל מלחמות שד' ציווני ומדוע אפסל מלבנות את בית המקדש? ועונה המדרש תוך דיוק מהמלה "לְפָנָי " "אמר לו הקב'ה חייך כל דמים ששפכת היו לפני כקרבנות" ולמה בכל אופן אינך יכול לבנות את המקדש? כי בהמ"ק הינו מקום אוניברסאלי שתפקידו לאחד את העולם כולו על בסיס של אמונה משותפת "וְגַם   אֶל   הַנָּכְרִי  אֲשֶׁר לֹא מֵעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל הוּא וּבָא מֵאֶרֶץ רְחוֹקָה לְמַעַן שְׁמֶךָ... וּבָא וְהִתְפַּלֵּל אֶל הַבַּיִת הַזֶּה... אַתָּה תִּשְׁמַע הַשָּׁמַיִם מְכוֹן שִׁבְתֶּךָ וְעָשִׂיתָ כְּכֹל אֲשֶׁר יִקְרָא אֵלֶיךָ הַנָּכְרִי"(מלכים א' ח' מא') בית מקדש כזה, יכול להתקיים רק כשבנייתו נעשית מתוך שלום ואחדות דעות. דוד המלך עם כל קדושתו, הלוא נאלץ להלחם בגויים ומלחמה זו עם כל צידוקה המוסרי יצרה שנאה בינו לבינם ולו נבנה בהמ"ק על ידו, הוא לא יכול היה לשמש מקום של שלום ואחדות ועל כן רק שלמה בנו יכול לבנות את המקדש.

 

היות מקום המקדש כאן בארץ ישראל כשהכוהנים העובדים בו הינם בני העם היהודי, מלמדת אותנו על אופן הקשר הנכון שבין העם היהודי לנוכרים אשר בקרבו. מצד אחד מוטלות על הנכרי המעוניין להיות גר תושב בתוכנו חובות דהיינו להאמין בד'. להכיר בנכונותה של תורת ישראל ובשייכותה של ארץ ישראל לעם ישראל וכן לקבל על עצמו 7 מצוות בסיסיות. רק לאחר קבלת חובות אלו על עצמו נכבדו ונעזור לו כפי שמביא הרמב"ם מביא בעשרות הלכות.  

 

דמוקרטיה אמיתית שאליה שואפת גם התורה איננה זו של סכנדר קובטי מהסרט עג'מי שרוצה באמת לראות כאן מדינה דו לאומית ולא 'מדינת היהודים'. היא גם לא זו של מחמוד עבאס (המכונה אבו מאזן) שרוצה בכניסה בלתי מוגבלת של ערבים לכאן ובהפיכתה של מדינת ישראל לפלשתין. עלינו ועל כל המיעוטים החיים אתנו כאן לדעת שארץ ישראל הינה ארצו של העם היהודי ושלו בלבד ועם יהודי זה מאפשר במדינה שלו לנוכרים אשר חיים בקרבו ומקבלים עליהם את חובות הדמוקרטיה, לחיות בשיווין זכויות חיים טובים ונוחים.

 

סגנונו של עורך הסרט עגמי וחבורתו שדורשים רק זכויות אזרח ולא מוכנים להיות שותפים בחובות האזרח ועוד בסוף יורקים ליד שנתנה להם את אותם זכויות מקוממת.

נתפלל כולנו שנגיע בקרוב לימים שבהם "לֹא יְלַמְּדוּ עוֹד אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ וְאִישׁ אֶת אָחִיו לֵאמוֹר דְּעוּ אֶת ד' כִּי כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְטַנָּם וְעַד גְּדוֹלָם" (ירמיהו לא,לג) ואמונה זו תוביל לאחדות ולשלום עולמי והם אלו שיאפשרו לנו לבנות מחדש את בית הבחירה.

                                                                                      שבת שלום