הדפסה
פרשת שבוע - תרומה

האם המהפכה האסלאמית המתחוללת באזורינו תעזור לנו או ח"ו תקלקל?

901090-5

אנו פותחים השבוע סדרה של 5 פרשות העוסקות בבניין המשכן וכליו. המשכן נבנה כשנה לאחר יציאתו של עם ישראל ממצרים ושימש עוד תקופה מסוימת גם בהיותם כבר בארץ ישראל. בתקופת שלמה המלך נבנה מבנה הקבע של בית המקדש בירושלים ואף שהוא נחרב לפני 2000 שנה, מאמינים אנו שהוא עתיד להיבנות מחדש. בתפילת שלמה בסיום בניין המקדש, מבאר שלמה שמרכזיותו של המקדש כמקום התחברות עם בורא עולם איננו רק לעם ישראל, אלא גם לעולם כולו "וְגַם אֶל הַנָּכְרִי אֲשֶׁר לֹא מֵעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל הוּא וּבָא מֵאֶרֶץ רְחוֹקָה לְמַעַן שְׁמֶךָ... וּבָא וְהִתְפַּלֵּל אֶל הַבַּיִת הַזֶּה... אַתָּה תִּשְׁמַע הַשָּׁמַיִם מְכוֹן שִׁבְתֶּךָ וְעָשִׂיתָ כְּכֹל אֲשֶׁר יִקְרָא אֵלֶיךָ הַנָּכְרִי"(מלכים א' ח' מא')

איך נביא את העולם כולו לאמונה בד'? איך ירגישו כל גויי העולם שבית המקדש הוא אכן המקום המרכזי בעבורם להתחברות עם ד'? איך יתקיים החזון העתידי של "כֹּה אָמַר ד' צְבָאוֹת בַּיָּמִים הָהֵמָּה אֲשֶׁר יַחֲזִיקוּ עֲשָׂרָה אֲנָשִׁים מִכֹּל לְשֹׁנוֹת הַגּוֹיִם וְהֶחֱזִיקוּ בִּכְנַף אִישׁ יְהוּדִי לֵאמֹר נֵלְכָה עִמָּכֶם כִּי שָׁמַעְנוּ אֱלֹקִים עִמָּכֶם" (זכריה ח כג) או של "וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ד' אֶל בֵּית אֱלֹקֵי יַעֲקֹב וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ד' מִירוּשָׁלִָם" (ישעיהו ב' ג)? עונה על כך הרמב"ם (הלכות מלכים יא ד) באופן מעניין "אף ישוע הנוצרי שדמה שיהיה משיח...כבר נתנבא בו דניאל (יא יד) "וּבְנֵי פָּרִיצֵי עַמְּךָ יִנַּשְּׂאוּ לְהַעֲמִיד חָזוֹן וְנִכְשָׁלוּ"

... אבל מחשבות בורא עולם אין כח באדם להשיגם כי לא דרכינו דרכיו ולא מחשבותינו מחשבותיו. וכל הדברים האלו של ישוע הנוצרי ושל זה הישמעאלי שעמד אחריו אינן אלא לישר דרך למלך המשיח ולתקן את העולם כולו לעבוד את ה' ביחד... כיצד? כבר נתמלא העולם כולו מדברי המשיח ומדברי התורה ומדברי המצוות ופשטו דברים אלו באיים רחוקים ובעמים רבים...וכשיעמוד המלך המשיח ... מיד הם כולן חוזרין ויודעים ששקר נחלו אבותיהם ושנביאיהם ואבותיהם הטעום"

תנועת ההשכלה שהתחילה לפני יותר מ-200 שנה קידמה מאד את האנושות אך מאידך הובילה את העולם המערבי ובעקבותיו את עמי האסלאם להתרחקות מאמונה באלוקים. באופן פאראדוקסלי, דווקא התחזקות האיסלם תוכל עפ"י דברי הרמב"ם דלעיל להביא בהדרגה את העולם לאמונה בד' אלוקי ישראל ולבניין המקדש.

נתפלל שנגיע בקרוב לימים שבהם יתקיים הפסוק "לֹא יְלַמְּדוּ עוֹד אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ וְאִישׁ אֶת אָחִיו לֵאמוֹר דְּעוּ אֶת ד' כִּי כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְטַנָּם וְעַד גְּדוֹלָם" (ירמיהו לא,לג) ואמונה זו תוביל לאחדות ולשלום עולמי שיאפשרו לנו לבנות מחדש את בית הבחירה

שבת שלום