הדפסה
פרשת שבוע - וארא

פרשה ומשמעותה לדורנו - פרשת וארא

למזלנו ד' מקשה את לבב עראפת ואבו מאזן

 

התורה חוזרת בפרשתנו ובפרשת בֹּא שנקרא בשבוע הבא על תופעה מעניינת של התערבות אלוקית בבחירה החופשית של פרעה "וַאֲנִי אַקְשֶׁה אֶת לֵב פַּרְעֹה" (פרק ז' ג) או "וַיְחַזֵּק ד' אֶת לֵב פַּרְעֹה" (פרק ט' יב)

 "כִּי אֲנִי הִכְבַּדְתִּי אֶת לִבּוֹ וְאֶת לֵב עֲבָדָיו לְמַעַן שִׁתִי אֹתֹתַי אֵלֶּה בְּקִרְבּוֹ" (פרק י' א) וכו'

המהר"ל אומר שאעפ"י שהבחירה החופשית היא הזכות הכי בסיסית של האדם ולולי היא לא היה הגיון לכל נושא שכר ועונש כי אם אתה עושה משהו בכפיה למה מגיע שכר או עונש על כך, למרות זאת מכיוון שבחמשת המכות הראשונות בחר פרעה בעצמו להקשות את ליבו מבחירה חופשית מוחלטת ורק בחמשת המכות הבאות הייתה התערבות אלוקית, יש בכך הנהגה אלוקית בבחינת "בדרך שאדם רוצה לילך מוליכין אותו" כדי להרבות את העונש שהוא יקבל על 210 שנות התעללותו בעם היהודי.

המון פעמים קורים לנו כל מיני דברים שבזמן שהם קורים לנו, אנו רואים אותם כצרה צרורה, ובסופו של דבר מתברר שזה יצא לטובה. חיי הגלות פגעו מאד בביטחון העצמי שלנו ובמאבקים בנושאים שונים עם אומות העולם אנו נוהגים ברפיסות קומה. כשהגויים נוזפים בנו אנו מורידים את הראש וכשעושים לנו מחווה קטנה אנו רוקדים משמחה ואוחז אותנו פחד מוות לדרוש בקומה זקופה את המגיע לנו. זכורני בוויכוח בין רה"מ שמיר לאנואר סדאת למי שייכת אדמת טאבה, התבטא סדאת שכל מילימטר מאדמת מצרים קדושה לאיסלם וכולם קבלו זאת בהבנה ודרשו מאתנו לישר קו לפי זה ומנהיגנו לא העזו אפילו לחשוב שאולי נאמר גם אנו שכל מילימטר מאדמת ארץ ישראל היא קדושה ולכן אי אפשר לוותר עליה. למזלנו ריבונו של עולם אוהב אותנו ולמרות טיפשותנו או טיפשותם של מנהיגינו הוא שומר עלינו. זכור לכולם איך ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ניסה לשדל את ערפת ללכת אתו על הסכם שלום שלמענו ברק היה מוכן לוותר כמעט על הכול. והקב'ה הקשה את ליבו של ערפת שעשה את הצעד הכי מטופש מבחינתו וסרב להצעה זו. הלוא הוא יכול היה לקבל הכול ואח"כ לפתוח באינטיפדה והוא בסכלותו פתח באינטיפדה ולא קבל כלום. מאוחר יותר בשיחותיו של אולמרט עם אבו מאזן ככל שידוע היום הוא הבטיח לתת לו את כל שטחי יו"ש ולעשות חילופי שטחים לגבי מספר מקומות בהם יש אוכלוסיה יהודית גדולה ואבו מאזן בטיפשותו סרב. זה לא נס? ברור שד' הקשה את ליבו כדי שלא תתקיים מחשבת ההבל של אולמרט.  גם לאסד נשיא סוריה הוצעה ע"י ברק כל רמת הגולן למעט שביל ברוחב 100-150 מטר ליד הכנרת וד' הקשה את ליבו והא סרב וברוך ד' עצת ברק סוכלה ורמת הגולן נשארה בידינו.

ידוע לכולם גם מה ביבי נתניהו מוכן לתת לאבו מאזן וגם כאן ברוך ד' הקב'ה מקשה את ליבו והוא אפילו לא מוכן להיפגש עימו מתוך מחשבה שיקבל יותר. 

על כל הרוצים לפגוע בזכויותיו של העם היהודי בארץ ישראל בין מבית ובין מבחוץ נאמר הפסוק (ישעיהו ח' י) "עֻצוּ עֵצָה- וְתֻפָר, דַּבְּרוּ דָבָר- וְלֹא יָקוּם, כִּי עִמָּנוּ אֵל"

 

                                                        שבת שלום