הדפסה
פרשת שבוע - וישלח

מי באמת ממשיך את מורשת בן גוריון? הרב ראובן הילר, לפרשת וישלח

יעקב בורח מעשו הרוצה להרגו והנה עברו 20 שנה ויעקב עוזב את הסביבה המוגנת שבחרן ויוצא לדרך וכשנודע הדבר לעשו הוא מחליט לבצע את הנקמה עליה הוא חולם כל כך הרבה שנים ויעקב בשיקול דעת מחושב מתכנן שלש אופציות: א משא ומתן שבו יעקב לא מעלה בדעתו אף לרגע לוותר על ברכת יצחק אביו שנתן לו את ארץ ישראל. אלא מציע מתנות, תמיכה כלכלית והבטחה שלא לתקוף את עשו.

ב מלחמה- יעקב לא רוצה בזה אך עם כל הכאב הוא עושה את ההכנות הדרושות לנצח במלחמה זו.

ג תפילה-יודע יעקב שאחרי כל מה שאנחנו עושים כאן למטה, יש צורך בעזרה אלוקית שאכן נצליח.

ההכרזה על מדינת ישראל בה' באייר תש"ח על ידי בן גוריון הייתה אחד הרגעים המרכזיים בחיי העם היהודי ומכיוון שהשבוע חל יום הזיכרון שלו אכתוב עליו כמה מילים.

בן גוריון חקוק בזכרונינו כמי שניהל את מלחמת השחרור בה קמו מיליוני ערבים על מדינה בראשית דרכה עם נשק מועט וכמעט ללא תמיכה בינלאומית ובעזרת אומץ וכושר הנהגה בלתי רגילים הוביל את העם לניצחון גדול. הוא חקוק בזכרונינו כמי שהוביל את מפעל קליטת העלייה האדיר שלאחר מלחמת השחרור הן מאירופה והן מכל ארצות המזרח, מפעל שאין דומה לו אצל אף עם בהיסטוריה. לי ברור שאם לאישיותו של בן גוריון היה מתווסף להט משיחי דתי והוא היה סוחף את עם ישראל לחינוך ערכי יהודי ולתשובה גדולה-דבר שהשעה הייתה כשרה לו, הוא יכול היה להיות מלך המשיח בעצמו.

ידועה אמרתו של בן גוריון:

בסופו של חשבון באמת לא חשוב מה יאמרו הגויים אלא מה יעשו היהודים!

ובכמה ראיונות עמו הביע התנגדותו לעזיבת אדמות ארץ ישראל ששוחררו במלחמת ששת הימים כשכבר הייתה בהם התיישבות יהודית. האם המנהיגים שבאו לקברו נוהגים כמותו? בן גוריון היה איש ספר וגם בימים קשים לא יכול היה ללכת לישון כעדות אשתו בלי שישב שעה שעתיים בספרייתו העשירה והעמיק בתנ"ך או בהיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל. האם ישנו מנהיג כזה היום? בן גוריון באומץ לב נדיר הכריז על הקמת מדינה לעם היהודי בארץ ישראל ומנהיגינו מתחרים מי יכריז ראשון על הקמת מדינה פלשתינאית על אדמותיה של הארץ הזו.