הדפסה
פנאי - תרבות

ספיידרמן

עכשיו, ממש עכשיו, דקה לפני שיוצא למסכים "ספיידרמן 2", מומלץ בחום- למי שעוד לא הספיק, לראות את "ספיידרמן" הראשון.

אתהסיפור הבסיסי רובכם מכירים, אני מקווה- במידה ואין לכם חסכי ילדות בנושא גיבורי על מוכשרים במיוחד, אבל אתקצר לטובת אלו שבכל זאת איכשהו פספסו את דמות הקומיקס החביבה על כולנו.

ספיידרמן, איש העכביש, הוא פיטר פרקר (מקגוויר), נער ממוצע ודי חנון שמאוהב כרגיל- בשכנה בבית ממול- מרי ג'יין היפה (דאנסט), הבחורה הפופלרית ביותר בתיכון, לגמרי לא בליגה שלו.

בשעת ביקור עם בי"ס במעבדה לניסויים גנטיים נעקץ פיטר נערנו ע"י עכביש מזן מיוחד במינו, ונוצרת- אם נשתמש בעגה המקצועית- מוטציה חדשה. איש עכביש- ספיידרמן.

כשפיטר חוזר הביתה הוא מרגיש לא טוב, וכבר בבוקר למחרת הוא נראה אחרת- הוא שרירי, בנוי לתלפיות, שולף קורים משורש כף ידו ובעיקר חזק. מאוד חזק. גיבורנו מתמודד עם השינוי בדרך שמוכרת לכל ילד שראה או שמע פעם על קומיקס- והופך להיות הגיבור המקומי: מציל ילדים, מכבה שרפות, בקיצור "המושיע" החדש בעיר. (טוב נו, תודו שדווקא היה נחמד אם היה לנו אחד כזה..)

הוא חזק, הוא מהיר והוא כבר לא צריך משקפיים, אולי עכשיו- לתקוותו, יצליח לכבוש את אהובתו, שלצערו, יוצאת במקביל עם חברו הטוב, והיחיד. אביו של אותו חבר (דפו) מתגלה, כצפוי כרשע מרושע, בתפקיד "הגובלין הירוק" המטיל אימה על תושבי העיר (לא קלטתי בדיוק איזה עיר ולמען האמת, אני לא חושבת שזה מצוין) מה שכמובן מביא את פיטר פרקר הצעיר להיכנס לפעולה מיידית.

הסיפור אומנם צפוי, אין ספק, אבל החויה פשוט נהדרת- אני אישית ראיתי פעם בקולנוע ואח"כ בוידיאו מספר לא מבוטל של פעמים. פשוט כיף לראות. האפקטים, היופי של תנועות איש העכביש הגמיש (יצא לי חרוז), הצילומים הנהדרים- למרות הנוף העירוני האפור הצליח הבמאי להחיות את הסרט ולהציג אותו מושך לעין בצורה יוצאת דופן. חובבי המדע הבדיוני שביניכם ודאי כבר ראו את הסרט ואני מניחה שהרוב הגדול יסכים איתי שלמרות שאין הרבה חידוש כי בסך הכל הז'אנר מוכר והסיפור כבר סופר- הסרט הוא חויה חיובית, כיפית, מעניינת ומרתקת. חוצמזה, תיכוניסטים אמריקאיים דביקים הם עם מצחיק ודרמטי עד גיחוך והם תמיד עוזרים ליצור צחוקים, לפעמים גם לא בדיוק איפה שהיתה כוונה להצחיק...

לאלה מכם שצריכים הוכחות שהסרט טוב, ובעוונותיהם לא סומכים על אנשים טובים באמצע הדרך, אני יכולה רק להציג נתונים מספריים, כדי לסבר את האוזן:

בחודשיים הראשונים להקרנתו, גרף איש העכביש האדום-כחול 400 מיליון דולר בארה"ב, ולמי שזה לא מרשים אותו רק שידע למען הערכת סדר גודל ש"שר הטבעות" וגם "הארי פוטר" עמדו על 300 מיליון- כמאה מיליון פחות בחישוב זריז.., אין לי חס ושלום כוונה לזלזל באף אחת מיצירות המופת הנ"ל, אבל את עמדתי הברורה הצגתי...(למרות שאי אפשר ממש לסמוך על האמריקאים בקטעים הללו בד"כ...),

צפייה מהנה!

(טובי מקגוויר, וויליאם דפו, קירסטן דאנסט. בימוי: סם ריימי, 2003)

http://www.spider-man-movie.com האתר הרשמי של הסרט: