הדפסה
פנאי - טיולים

נחל עורבים

התחלה: במפגש של ציר הנפט עם תוואי - נחל בצד שמאל של הדרך
נסיעה: מצומת-האמיר ("וואסט")פונים לכיוון גונן, עוברים את הכניסה לברוכים ומגיעים לצומת X" ". פונים ימינה זהו ציר הנפט. נוסעים עד שנתקלים בנחל.
סיום: בקיבוץ להבות הבשן (או שביל הפטרולים הישן)
זמן: 4-5 שעות
אורך: 5 ק"מ
צבע סימון: אדום
זהירות מיוחדת: שדות מוקשים מסומנים.
מה מיוחד פה?
מקור השם עורבים לנחל הוא מהעורבים החגים מעל הנחל לאחר השיטפונות, לתור אחרי פגרי-חיות שנסחפו בזרם האדיר.
נחל עורבים הוא אחד מהנחלים הרבים. היורדים מהגולן לעמק-החולה. לאורך 25 ק"מ, מהחרמון ועד לנחל ג'ילבון, יורדים 25 נחלים נחל עורבים נבדל מהאחרים במפליו הגדולים ובכמות מימיו. הנחל נשפך לנחל קליל, המונע משטפונותיו להציף את שטחי ? החקלאות של עמק החולה. הנחל חצב במדרון קניון יפה, הפותח "חלון" אל שכבות הסלע הקדומות של צפון הגולן. ברוב המקרים השכבות הללו מכוסות ע"י בזלת, ואילו כאן נחשפות שכבות ? גיר.
קו הנפט
נקודת ההתחלה של המסלול היא על גבי ציר הנפט. זהו כביש שנבנה לצידו של צינור הנפט שהוביל נפט מחצי-האי-ערב לנמלי-הנפט של לבנון וסוריה. אורכו הכולל הוא 1.500 ק"מ ובישראל הוא עובר מרחק של 80 ק"מ. הצינור הונח בשנת 1949 ע"י חברת LINE T.A.P. הוא יצא מכלל שימוש בשנות ה- 80, בעיקר בגלל פגיעות חבלניות לאורכו.
ימי מלחמה
מיד לאחר היציאה מהקניון של הנחל נפגוש בדרך עפר. זוהי דרך הפטרולים הישראלית עד למלחמת ששת-הימים, בשנת 1967. מדרום לאזור המפל נוכל להבחין בריכוז אקליפטוסים. אלו הם שרידי מוצב- סורי שהיה "מופקד" על קיבוץ להבות ?הבשן, שהיה תחת איום ? סורי בשנים 1948-1967.