הדפסה
נקודה למחשבה - האור שבדור

האור שבדור-העלייה לארץ ישראל

לשוב לארץ אויב או אוהב?

december charter flight  האור שבדור-העלייה לארץ ישראל

 "אתה צוחק עלינו", טען אחד מהיושבים לפניי. היה זה במפגש שקיימנו עם קבוצה של יהודים בבריה"מ בבית אחד היהודים במוסקבה שמעבר ל"מסך הברזל", לאחר סבב הכרות בו כל אחד סיפר על משפחתו ומעט על עברו. תיארתי בפניהם  תוך כדי הצגת תמונות את ילדותי בארה"ב, על תהליך עליית משפחתי ארצה כמו זו של עוד רבים מיהדות צפון אמריקה שהשאיפות הציוניות שלהם קבלו ביטוי מעשי בעקבות מלחמת ששת הימים ותחושה שהשעה גדולה ומאורעות אלו הם מסימני הגאולה.

הסברתי כמה מרגש אותי לפגוש אותם המכונים בפינו "יהדות הדממה", ושאשמח להשמיע קולם בבית, בארץ ישראל. הם חייכו כשאמרתי שאנו שואבים מהם כוחות, ורואים בהם גיבורים, על שהחזיקו מעמד תחת הדיכוי הקומוניסטי, ומתרגשים מגבורתם, שעל אף הפחד וחוקי אפליה שונים, הם לומדים עברית ולא חוששים לפעול למען יציאתם מבריה"מ ולעלות לארץ ישראל.

עד מהרה התברר לי שהחיוך על פניהם לא היתה זו של אדם נבוך ממחמאה שקיבל, אלא של חוסר אימון ואולי אפילו לגלוג:

"אנחנו הגיבורים שלכם"?! המשיך הנ"ל תוך שהוא מביט בחבריו שמסביב. "גיבורים בכך שאנחנו רוצים לצאת מכאן ולעלות לישראל? מה אנחנו משאירים כאן ברוסיה? מה יש לנו כאן? רק דלות ודיכוי. לעומת זאת-אתם, יהדות ארה"ב, תראה מה השארתם שם!" הסתכלתי על חברי הקבוצה שבחדר וראיתי אותם נדים בראשם כאות הסכמה.

הייתי קצת נבוך, אך מיד עניתי: "איננו יכולים לתת ציונים ליהודים העולים ארצה, העיקר שניפגש כל בני המשפחה בארץ בקרוב".  עלו בי הרהורים בנוגע ל"יציאת מוסקבה" ו"יציאת מצרים", ו"יציאת ארה"ב וצרפת, ואתיופיה"...ונעשה לי ברור: הקב"ה מקדם את תהליך שיבת ציון בדרכים שונות ומגוונות. לעיתים המגמה היא מגמת הצלה : וָאֵרֵד לְהַצִּילוֹ מִיַּד מִצְרַיִם וּלְהַעֲלֹתוֹ מִן הָאָרֶץ הַהִוא ולעיתים המגמה היא לא מאיפה, אלא לאן: אֶל אֶרֶץ טוֹבָה וּרְחָבָה אֶל אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ (שמות פרק ג).  יש העולים לארץ בבחינת: ...וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב, יהודים הבורחים מארץ אויב ועוין, ויש החוזרים הביתה בבחינת: וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם (ירמיה פרק לא)

 יש המצפים ל-וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם ויש החוזרים לא"י בראיית המגמה השלימה של:  וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם וְהָיִיתִי לָכֶם לֵא-לֹהִים וִידַעְתֶּם כִּי אֲנִי ה' אֱ-לֹהֵיכֶם.

יש המחפשים בא"י את ארץ השפע של "זבת חלב ודבש" ויש המבינים את ערכה האמיתי של ארץ ישראל: "וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל הָאָרֶץ ...וְנָתַתִּי אֹתָהּ לָכֶם מוֹרָשָׁה אֲנִי ה'"

כפי לימד הראי"ה קוק זצ"ל בדרשתו בבית כנסת "החורבה" (מיד לאחר עליית היטלר לשלטון),על דרגות שונות בשמיעת קול ה' לשוב לציון, ערב השואה: "היה היתה בישראל ...וישנה גם כיום בחלקים וביחידים מישראל התעוררות ורצון... לקיים את רצון ה' שהיא גאולת ישראל השלמה. זהו השופר הגדול והמעולה...למלא את תעודתו הגדולה שאינה נתנת להתמלא בהיותו גולה...אבל גם "אם אפסה התלהבות הקודש ורצון הגאולה הנעלה הנובע ממנה, ורצון של חיי לאום בכבוד גם הם אפסו... באים אויבי ישראל ותוקעים באזנינו לגאולה. 

כך או כך נשמח כולנו בשיבת ציון וקיבוץ הגלויות שאנו רואים בעיננו בדור הזה.