הדפסה
מעגל השנה - פורים

לפורים

מהומה רבתי פוקדת את מדינתנו עם כניסתו של חודש אדר. האם פרידמן ימשיך להיות שר המשפטים או לא.אלו אומרים בכה ואלו אומרים בכה ולכל צד טענות כבדות משקל למה כן ולמה לא ועל שפתי כולם רוממות 'שלטון החוק'.

 מכיוון שביום ב' הקרוב בערב יחול חג הפורים שבמרכזו קריאת מגילת אסתר בבתי הכנסת (בשעה 18.15) ננסה ללמוד משהו ממגילה זו על מלחמתו של מרדכי היהודי ב'שלטון חוק' רקוב מלפני 2500 שנה ואולי יקבלו מכך חברי הכנסת החדשים מסר שיעזור בהבראתה של המערכת המשפטית שלנו.

במדי ובפרס יש מערכת משפטית מאד מסודרת שבראשה עומד מלך נהנתן, הולל ורודף כסף ושמו אחשוורוש. המגילה פותחת בתיאור ששה חודשים של זלילה ושתייה עפ"י החוק "וְהַשְּׁתִיָּה כַדָּת אֵין אֹנֵס כִּי כֵן יִסַּד הַמֶּלֶך". בהמשך כטוב ליבו ביין, מוציא המלך צו (חוקי כמובן) להביא את ושתי המלכה ערומה לפני כולם וכשהיא מסרבת מכנס המלך את הצוות המשפטי "וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לַחֲכָמִים... יֹדְעֵי דָּת וָדִין" והם מחליטים עפ"י 'החוק' להוציאה להורג ולמנות מלכה חדשה. עובר קצת זמן והנה חוק חדש המצווה בשם המלך על כל התושבים להשתחוות להמן וכאן מגיע הפיצוץ "וּמָרְדֳּכַי לֹא יִכְרַע וְלֹא יִשְׁתַּחֲוֶה...כִּי הִגִּיד לָהֶם אֲשֶׁר הוּא יְהוּדִי". מרדכי המאמין שחוקי האלוקים ישרים אמיתיים ונצחיים יותר מחוקי ממשלת אחשוורוש מחליט לסרב פקודה. מיד מכנסים היועץ המשפטי והפרקליטות דיון דחוף איך לאכוף את החוק על מרדכי והם מוציאים חוק חדש הקובע תאריך בו יושמדו כל יהודי הממלכה. מרדכי מזעיק את אסתר ומבקש ממנה להיכנס אל המלך ולנסות לשנות את החוק הנורא, אך אסתר-הרגילה לחשוב ששלטון החוק הינו משהו מקודש- מסרבת לעבור על החוק האומר "כָּל אִישׁ וְאִשָּׁה אֲשֶׁר יָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ אֶל הֶחָצֵר הַפְּנִימִית אֲשֶׁר לֹא יִקָּרֵא אַחַת דָּתוֹ לְהָמִית". לאחר שמרדכי משכנע אותה שחוקיו של ד' חשובים יותר ובשביל להציל את עם ישראל עליה לעבור על חוק המלך ולהיכנס למרות הצו האוסר זאת חודר המהפך גם לתודעתה והיא מחליטה להיכנס "אֶל הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר לֹא כַדָּת" למרות הסיכון הכרוך בכך וההמשך ידוע.

אינני רוצה שהמסר של מגילת אסתר השם ללעג וקלס 'שלטון חוק' רקוב ומושחת  יפורש ח"ו כזלזול בשלטון החוק של מדינת ישראל, אך ברור שהוא בא לעורר אותנו לתקן את המערכת משפטית שנגועה לצערנו בעוול ובמשוא פנים. להמריץ אותנו שלא לעבור לסדר היום כשראשי השלטון משתמשים בחוק רק כשנוח להם ואילו כשזה לא נוח או כשלא רואים אותם הם מצפצפים עליו. נתפלל ונשאף שריבונו של עולם ימלא את בקשתנו בתפילת שמונה עשרה "הָשִׁיבָה שׁוֹפְטֵינוּ כְּבָרִאשׁוֹנָה.. וְהָסֵר מִמֶּנּוּ יָגוֹן וַאֲנָחָה. בָּרוּךְ אַתָּה ד' מֶלֶךְ אוֹהֵב צְדָקָה  וּמִשְׁפָּט"