הדפסה
מעגל השנה - ראש השנה

לקראת ראש השנה

harav_hiler1  לקראת ראש השנה 

רוב מעיינינו בתפילות ביום כיפור נתונים לתשובה אישית ופרטית "אָשַׁמְנוּ. בָּגַדְנוּ. גָּזַלְנוּ. דִּבַּרְנוּ דֹּפִי" וכו'. בראש השנה אין זכר לזה והתפילות נושאות יותר אופי ציבורי ומביעות ייחול לתיקון עם ישראל ותיקון העולם "וּבְכֵן יִתְקַדֵּשׁ שִׁמְךָ ד' אֱלֹקֵינוּ עַל יִשְׂרָאֵל עַמֶּךָ וְעַל יְרוּשָׁלַיִם עִירֶךָ...וְיִירָאוּךָ כָּל הַמַּעֲשִׂים וְיִשְׁתַּחֲווּ לְפָנֶיךָ כָּל הַבְּרוּאִים וְיֵעָשׂוּ כֻלָּם אֲגֻדָּה אֶחָת לַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ בְּלֵבָב שָׁלֵם". ברור איפה שחשבון הנפש הנצרך בתחילת השנה החדשה, שונה במהותו מזה של יום הכיפורים. בראש השנה שעפ"י המסורת בו נוצרה האנושות בזמן בריאת העולם, עלינו לערוך חשבון נפש לאומי וגם להתבונן על מקומו של העם היהודי ביחס לעולם-שני דברים הקשורים זה לזה שהלוא שיפור מצבנו הלאומי, יביא תפנית לכל מערכת היחסים שלנו עם אומות העולם. עם ישראל הינו עם מיוחד. ימים רבים לפני שהתפתחה הציביליזציה באירופה, הקים העם היהודי ממלכה שבה שלטו עקרונות צדק ומוסר המתקדמים ביותר בעולם. עקרונות, שרק במאה השנים האחרונות מתחיל העולם לאמצם לאט לאט. זהו העם היחידי בעולם שדתו קשורה לגזעו. להיות יהודי פרושו להיות בן עם כזה שהדת היהודית הינה דתו. אם עזבת את הדת היהודית ופרשת לדת אחרת, עזבת לא רק את דתך אלא גם את עמך. השיבה אחרי גלות ארוכה לארץ ישראל בלבלה אותנו. היו שחשבו שאורח החיים היהודי ששמר עלינו כעם בהיותינו בגלות שוב איננו נצרך להקמת חיים חדשים במדינת ישראל. אנשים אלו נתקו אותנו ממש בכוח מהמורשת היהודית. יצרו מערכת חינוך המונעת מהדור הבא ערכים יהודים או שמנחילה לו ערכים יהודיים מזויפים. יצרו מערכת משפט המנותקת מהמורשת המשפטית הנפלאה שלנו והלכו לרעות בשדות זרים מתוך תסביך נחיתות שכביכול המשפט האנגלי או הטורקי חכם יותר ממשפט התורה. הם יצרו משוואה גלותית הרואה במימוש ציפיות העולם מאתנו 'הצלחה ותבונה' וכשעומדים אנו על שלנו זוהי 'חוסר תבונה מדינית'.

עלינו בשנה החדשה הבעל"ט לשוב בתשובה לאומית. להתחיל להאמין בעצמינו. לדעת שיש לנו ערכים נפלאים שאם ננחילם לילדינו הם יאהבו את הארץ ילחמו עליה ויישבו אותה במלא מרחביה. עלינו לשוב למשפטיה הנפלאים של תורת ישראל המתאימים ככפפה ליד לאופי הלאומי שלנו הרבה יותר מכל מערכת משפטית אחרת. עלינו לומר לאומות העולם בקול ברור שהתיישבותנו בכל ארצנו כולל בגולן בבנימין ביהודה והשומרון איננה מטעמי בטחון ואין הם 'גדה מערבית' כפי שאוהבים לקרוא להם אמצעי התקשורת. אנו יושבים שם כי זוהי ארצנו שניתנה לנו ע"י ריבונו של עולם כמובא בתנ"ך שרוב העולם מקבל אותו.

אם נדבר בשפה זו, חיינו בשנה הבאה ובכל אלו הבאים אחריה יהיו שונים לחלוטין כי נשוב להיות עם יהודי במלוא מובן המילה "וְעַתָּה אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמְעוּ בְּקֹלִי וּשְׁמַרְתֶּם אֶת בְּרִיתִי וִהְיִיתֶם לִי סְגֻלָּה מִכָּל הָעַמִּים כִּי לִי כָּל הָאָרֶץ, וְאַתֶּם תִּהְיוּ לִי מַמְלֶכֶת כֹּהֲנִים וְגוֹי קָדוֹשׁ" (שמות יט)

נכתב ע"י הרב ראובן הילר