הדפסה
מעגל השנה - תשעה באב

האם אתה אוהב אותי?

זכות גדולה נפלה בחלקנו שלאחר 1941 שנים מאז חורבן בית המקדש, יש לנו מדינה משלנו בארץ ישראל שאל החזרה אליה התפללנו מאז גלינו ממנה. יש לנו ממשלה יהודית שמנהלת את המדינה הזאת. צבא ששומר עליה. ברוך ד'. מאידך יש יותר מחצי כוס שאיננה מלאה. בית מקדשנו עדיין איננו בנוי. מיליוני יהודים חיים עדיין בגלות-רובם המוחלט מרצונם החופשי כשחלקם איננו קשור כלל לארץ ולמדינה וחלקם איננו קשור כלל ליהדות. גם הקשר לאורח החיים היהודי בחברה שלנו עדיין רחוק מחזונו של משה רבינו "בְּאַחֲרִית הַיָּמִים וְשַׁבְתָּ עַד ד' אֱלֹקֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְּקֹלוֹ" (דברים ד' ל') ניתן לומר שעם כל השמחה על ההתקדמות הגדולה שזכינו לראות, נותרו עדיין מספיק סיבות להמשיך להתאבל בתשעה באב שיחול ביום ג' הקרוב.

דווקא בימים אלו של האבל על הגלות והחורבן עלינו לשאול את עצמינו עד כמה החברה שהקמנו כאן תיקנה את החולאים שגרמו לנו לפני 1941 שנה להיות מגורשים מכאן הנה אוהלי המחאה באים לתקן עיוות שהתרגלנו אליו שבמקום לחסוך בהוצאותיה, מעדיפה הממשלה לשלוח ידה אל כיסינו במיסים ישירים ועקיפים שהגיעו לרמה לא הגיונית. הם חשפו גם את הבירוקרטיה המכבידה בתחום הבנייה שהגיע הזמן לתקנה ולקצר הליכים הנדרשים להקמת דירות. מאידך חשפו הפגנות אלו פצעים של מחלוקות עמוקות בחברה שלנו בתחומים כלכליים וחברתיים. בתחומי דת ואמונה וביחס לאדמות ארץ ישראל שביהודה, בנימין, השומרון ורמת הגולן. מחלוקות שלעיתים מבוטאות בטרמינולוגיה של שנאה לוהטת שלצערנו הובילה לא פעם בעבר לאלימות של ממש. זה מזכיר לנו את מה שקרה כאן בארץ בכלל ובירושלים בפרט לפני 1941 שנים כשויכוח מילולי נורא שהתנהל בין פלגים שונים בחברה, האם להילחם ברומאים או להגיע אתם להסכם פשרה? אם להילחם אז איך לעשות זאת? מי יוביל את המרד וכו' וכו'. גלש מהר לאלימות של שריפת מחסני מזון ורציחות הדדיות וכו'. מה נעשה היום בכדי לא לחזור על טעויותיהם של אבותינו אלו מלפני כמעט 2000 שנה התשובה היא שלפני כל ויכוח עלינו לקבל על עצמינו לקיים עם כל הלב את מִּצְוָת התורה "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ" (ויקרא י טיח).

לאהוב את חברי כפי שאני אוהב את עצמי-"כָּמוֹךָ" זה לא פשוט, אך זהו המתכון היחידי שיכול לגרום לנו להישאר עם אחד מיוחד ומאוחד. אנו יכולים להתווכח על הצורך בנוכחותנו ביהודה והשומרון. להתווכח האם יש אלוקים או לא. האם כלכלת שוק טובה מכלכלה סוציאליסטית או לא, אך עלינו להחליט שלעולם הויכוח לא יוביל אותנו לשנוא זה את זה. דווקא בימים אלו נאמץ את אמרתו של הרב קוק "בית המקדש שנחרב בגלל שנאת חינם, יבנה בגלל אהבת חינם" אהבת חינם פרושה אהבה ללא חשבון של אינטרסים. היא איננה קשורה להשקפותיך ולדעותיך. היא קיימת כי כולנו בני עם אחד אנחנו. רק עם אהבה כזו נזכה במהרה לראות בשיבה של עם ישראל מהגלות ובבניין בית המקדש אמן.

שבת שלום