הדפסה
מעגל השנה - שבועות

איפה החלק שלי בלימוד התורה?

חג השבועות-חג מתן תורה

בעוד מספר ימים נחגוג את חג מתן תורה. ניזכר במעמד מלא הוד בו עמדו אבות אבותינו על נשיהם וטפם מסביב להר סיני ביום שבת מוקדם בבוקרו של ו' בסיוון ב'תמ'ט (לפני 3325 שנים), לאחר כמה ימי הכנה והתרגשות כשבחוץ קולות רעמים וברקים. מיליוני היהודים שעומדים שם, נמצאים בספירה רוחנית גבוהה, ולפתע שומעים הם בקול רם מאד את הדברות הראשונות "אָנֹכִי יְדֹוָד אֱלֹקיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים, לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹקִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי, לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה". עוצמת החוויה כל כך עמוקה, כל כך חודרת לתוככי הנפש שקשה לשאתה והעם פונים למשה ומבקשים ממנו שהוא ימשיך לומר את שאר שמונה הדברות.

במקורות התורה שבעל פה נקרא חג השבועות בכינוי "עצרת". זה מזכיר לנו קצת את ערב יום כיפור בו עוצרים כולנו את שטף החיים להתבוננות על עצמנו, על משמעותם של חיינו, מהרהרים אנו בשאלות מהותיות כמו למה נוצר העולם למה נבראנו אנחנו? מה המשמעות של היותנו יהודים איך אפשר לגרום לעולם להיות טוב יותר וכו'. זוהי כנראה הסיבה שגם חג השבועות נקרא "עצרת"-דבר שמחייב אותנו לעצור את שטף חיינו החומרים ולהתבונן במעמד מתן תורה ולנסות בהווה להתחבר אליו. אם נתבונן יותר, נבחין שבעצם כבר מחג הפסח קיימת עצירה זו בליל הסדר שמכנס את כולנו יחד לסעודה שבמרכזה אמירת ולימוד ההגדה שבאמצעותה נזכרים אנו בהחלטה הלאומית הראשונה שלנו כעם להאמין בד', וממנה במשך שבעת השבועות שבין פסח לחג השבועות התקדמנו צעד אחר צעד בהכנות לקראת מתן התורה.

כשנשב בליל שבועות ליד שולחן החג עם נרות דולקים וסעודה חגיגית, ובהמשך נשוב לבית הכנסת ללימוד תורה כל הלילה עד הבוקר כמנהג "תיקון ליל שבועות" הידוע, נשאל לבטח את עצמנו "איך אני שותף לתורה הזאת? למורשת הנפלאה כל כך שקיבל עמינו עוד לפני 3325 שנה עם היווצרותו לעם"

למעשה השאלה צריכה להישאל כל יום ויום, אך עובדה היא שעיסוקינו החומריים מסיטים את מחשבותינו ועצירה זו של התבוננות בשאלה המרכזית הזאת, לא כל כך מתאפשרת לנו ונדחקת הצידה.

העצירה שנבצע בחג השבועות ,תעזור לנו להפנים כל החוויות הרוחניות שספגנו מפסח ועד עתה ותאפשר לנו ביתר קלות להתחבר לתורה.

ישנם באזור שלנו בשרון עשרות שיעורי תורה לגווני הציבור השונים. ישנם אתרים רבים באינטרנט ובהם אלפי שיעורים שניתן לשומעם בנהיגה או בבית (לדוגמא אתר ערוץ מאיר, אתר קול הלשון, אתר ישיבת בית אל ועוד) וכל אחד צריך למען נפשו למצוא דרך להתחבר ללימוד תורה אפילו באופן עצמי למה שמתאים לנפשו.

מעמד הר סיני, הפגישה ההיסטורית של עם ישראל עם אלוקיו כחוויה נבואית של עם שלם, יכולה לשוב אלינו בזעיר אנפין בכל פעם שבו פותחים אנו ספר קודש ועוסקים בתורה . אני מאחל לכולנו שנזכה לחוויה רוחנית כזו.