הדפסה
מעגל השנה - יום ירושלים

44 שנים לאיחוד ירושלים

בשנת תש"מ (1980) חוקק 'חוק ירושלים' הקובע שירושלים המאוחדת הינה בירת ישראל.

ההכרה בירושלים כבירת ישראל התחילה כבר לפני כמעט 3000שנה עת המלך דוד כובש אותה וקובע בה את עיר בירתו ומאז ועד היום הזה, גם כשישבנו בתימן או בליטא, באפריקה או באמריקה תמיד ידע כל יהודי שבירתו האמיתית הינה ירושלים שבארץ ישראל. ירושלים היא בירתנו כי בה היה המרכז הרוחני של העם היהודי. בה היה בית המקדש ובה ישבה הסנהדרין הגדולה שממנה יצאו הכרעות הלכתיות לכל עם ישראל. בה היו הישיבות הכי חשובות שקמו לעם היהודי וכדברי הנביא ישעיהו "כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ד' מִירוּשָׁלִָם" ובה הסתובבו חשובי הנביאים. היא בירתנו המחודשת מאז הקמת המדינה וגם כשהופעל על ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון לחץ כבד מאד הן מרוב מדינות העולם והן מהרבה אישי ציבור כאן בארץ שלא להכריז עליה כבירה אלא על תל אביב, הוא התעקש וקבע שירושלים הייתה וגם תישאר בירתנו לנצח. גם כיום כשמופעל על ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו לחץ כבד לחתום עם הערבים על הסכם ולוותר על ריבונותו של העם היהודי על חלק גדול מהעיר, שולחים אנו אליו את ברכותינו על עמידתו מול דרישות הכניעה המשפילות של הנשיא האמריקני ומחזקים אותו בהצהרתו האמיצה שלא יחלק את ירושלים.

כשעולים לירושלים חייבים להצטייד במידת הענווה. לנסות בפסיביות מוחלטת לחוות את העיר המיוחדת הזו שכל כך שונה משיגרת חיינו כאן בשפלה. לנסות לספוג ממנה את הקשר אל הערכים היהודיים הנצחיים והמורשת הענקית שנבנתה כאן. להריח את האוויר המיוחד שלה החדש אך גם הישן שמזכיר לנו שלא נולדנו היום ושבנים אנו לעם עתיק יומין. להתענג על יופייה המקסים שכבר שיבחוהו חז'ל (מסכת קידושין) באמרם "עֲשָׂרָה קַבִּין יֹפִי יָרְדוּ לָעוֹלָם, תִּשְׁעָה נָטְלָה יְרוּשָׁלַיִם וְאֶחָד כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ"

הפסוק בתהילים (פרק קכב) אומר 'עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם, יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו'. אז, בתום מלחמת ששת הימים ולדעתי יותר מזה היום חשים אנו שניתן לפרש פסוק זה עפ"י דברי חז'ל "ירושלים היא עיר שעושה את כל ישראל חברים זה לזה" ירושלים נותנת לנו תחושה של ביחד. חשים אנו שהמחיצות שבין דתיים לחילונים, בין אשכנזים לספרדים, בין תושבי מדינת ישראל ליהודי חו"ל קטנים מיום ליום ודרך ירושלים והכותל יש לכולנו קשר לנצח, למסורת ולאלוקים.

כל מי ש'נשמה יתרה' יש בו ורוח ירושלים יקרה לליבו,נקרא לעלות ביום רביעי הקרוב כ"ח באייר לירושלים. אפשר לבוא בבקר, אפשר לנסוע לאחר שעות העבודה, אך חשוב שכולנו נהיה שם ונביע בכך את קישורנו העמוק ללב של ארץ ישראל, לירושלים.

שבת שלום!