הדפסה
מעגל השנה - יום העצמאות

יום העצמאות ה- 66 למדינת ישראל

פרשה ומשמעותה לדורינו

הרב ראובן הילר

יום העצמאות ה- 66 למדינת ישראל

המצווה לשמוח ביום העצמאות

מידי שנה בהגיע יום העצמאות חש אני בשמחה עצומה. זוהי בעיקר שותפות בשמחה הכללית של עם ישראל, אך זוהי גם שמחה פרטית. זוהי שמחה ציבורית כי המון המון שנים, בערך 2250 שנה שלטו עלינו גויים. גם כשחיינו בארץ ואחרים משלו בנו וקבעו את סדרי חיינו כשאת חיינו הלאומיים דיכאו לחלוטין, אך בעיקר בשנות גלות ארוכות שלמרות שהייתה בחלקן צמיחה רוחנית, אך מעמדנו הלאומי הושפל עד העפר. שנאו אותנו, פגעו בנו, הרגו בנו בפוגרומים ובפרעות, עינו אותנו אנסו את בנותינו ולבסוף כמו עכברים להבדיל, השמידונו בגזים רעילים. והנה קמנו מעפר, הקמנו מדינה וסילקנו מפה בבושת פנים את ממלכת אנגליה המרשעת שזרקה את ניצולי מחנות המוות שהגיעו לכאן בספינות מעפילים רעועות למחנות בקפריסין או בחזרה לאירופה המדממת. עמדנו בקרבות קשים מול פורעים הערבים שרצו להשמידנו ולסלק אותנו מהארץ אליה שבנו ויכולנו להם וסוף כל סוף הקמנו מדינה עצמאית משלנו היא מדינת ישראל, היש דבר משמח מזה? זוהי גם שמחה פרטית לחיות בתקופה הרת עשייה היסטורית כמו תקופתנו כשיודע אני שדורות ייחלו לימים אלו ולא זכו ואני זכיתי. הם לא חלמו שיזכו לראות את ירושלים אפילו בחורבנה בחייהם ואני בתוך פחות משעה מתהלך בירושלים היפיפייה עם כבישים רחבים ואלפי בנינים וחנויות ובקפיצה קלה מגיע לכותל המערבי ומתפלל בו בלא לחשוש לקבל בעיטה מאיזה שוטר טורקי. איזה כיף לי איזו שמחה לי.

ברור שיש לי ביקורת על אופן ניהולה של מדינת ישראל ולתפיסת עולמי יש המון דברים לתקן במדינה הזאת. יש לי ביקורת על אופן ניהול המו"מ עם ראש הפת"ח אבו מאזן. יש לי ביקורת על החינוך הפורמאלי והלא פורמאלי של ילדי ישראל. על שמירת השבת שכל כך נפרצה במדינתינו. על חוקי המדינה ומערכת המשפט שמושפעים באופן עמוק מתרבויות זרות תוך זניחת מערכת המשפט המקורית של עם ישראל ועוד ועוד אך כל הביקורות הללו נשכחות ביום העצמאות. השמחה על כך שהמדינה שהוקמה בקשיים עצומים ובסכנות כל כך גדולות הינה כבר בת 66 שנים ממלאה את ליבי. הידיעה שלמעלה מששה מיליון יהודים חיים כאן ומתפרנסים בכבוד וצבא מעולה שלנו שומר עלינו ויש לנו ממשלה יהודית שמייצגת אותנו בכבוד רב בעולם ותעשיית הייטק מהמשובחות בעולם כל אלו ם בונוסים שרק מרבים את השמחה ומרחיבים את ליבנו.

נאחל למדינתינו מזל טוב ליום חגה. נאחל לחיילנו ששומרים בגבורה על גבולות ארצינו שד' ישמור צאתם ובואכם וישובו בריאים ושלמים למשפחותיהם. נתפלל שד' ימשיך להובילנו אל הגאולה השלימה, לימים בהם "יהיה עסק כל העולם לדעת את ד' בלבד" (רמב"ם סוף הלכות מלכים)

שבת שלום וחג שמח