הדפסה
מעגל השנה - יום העצמאות

63 שנים לתקומתה של מדינת ישראל

מה עלינו לשנות ביום העצמאות של שנה זו?

בשנת תרס"ו (1906) חיבר הרב קוק את ספרו הראשון "אדר היקר" בו מיצה את עיקר משנתו ביחס לתהליך שיבת ציון תוך התייחסות מעמיקה לתנועת ההתיישבות של אנשי העלייה והראשונה והשנייה שהחלה לפרוח בארץ. הרב טען שאם ערכי הציונות לא ינבעו ממעיינה של תורה, עתידים הם להתנוון ולאבד את חיוניותם ועל כן קרא לראשי הישוב היהודי דאז לשלב ידיים בהפרחת הארץ תוך ראיית תהליך זה כחלק מהתגשמות חזון הנביאים.

63 שנים עברו עלינו מאז הוקמה המדינה שבהן התקדמנו המון. הבאנו לכאן מיליוני יהודים ובכך הפכנו את מדינת ישראל למרכזו של העם היהודי. יש לנו צבא מתוחכם. מפעלים תעשייתיים חכמים שהם שם דבר בעולם כולו. יש לנו כלכלה חזקה שהצליחה לעבור את המשבר העולמי האחרון במעט מאד נזקים. על הכל מודים אנחנו לקב"ה וחוגגים את יום העצמאות בלב מלא תודה ושמחה. אך ישנם דברים המעיבים על השמחה. לפני כשבוע קמה חבורת אנשים קטנה, אך בעלת השפעה עצומה על אמצעי התקשורת ויורקת על כל העשייה הנפלאה הזו ומכריזה על מדינה פלשתינאית בתוך ארץ היהודים. הם מחליטים שהעומד בראש מדינתינו איננו לגיטימי וזה שרובו של העם בציון בחר בממשלתו מבחינתם אינו מעלה או מוריד ולכן מותר להם לבזותו ולהשפיל בכך את כבודו של עם ישראל.

יום השואה שחל השבוע מזכיר לנו את סיפוריהם של קצינים גבוהים יהודים בצבא הגרמני שלפני הכניסה לתאי הגזים אמרו לחיילים הנאצים "ראו את אותות ההצטיינות שיש לי על הצטיינותי בקרבות מלחמת העולם הראשונה ואת דרגותיי הבכירות" והגרמנים תוך בלעג וצחוק נתנו להם בעיטה ודחפום לתאי ההשמדה. אנשים טיפשים אלו (למרות תארי הפרופסורה שלהם) שלא למדו מנסיון השואה ולא הפנימו את ניסיונו העשיר של עמינו בדיאלוג עם העם הערבי, מפנטזים באופן ילדותי שאכן אם הערבים יקבלו מדינה משלהם בגבולות 67 הם ישבו כמו טאטאלך ויחיו עמנו בשלום בבחינת "וגר זאב עם כבש" ואוטמים אוזניהם להצהרותיו החוזרות ונשנות של החמאס שלא ינוח ולא ישקוט עד שאחרון היהודים יומת או יסולק מארץ ישראל. איך 63 שנים לאחר הקמת המדינה יש בתוכנו חולשה כזו שלצערנו מחלחלת-אם כי בפחות קיצוניות-גם לראשי המדינה והצבא

אין מנוס מלהשיב שהרוח האידיאלית של ראשוני הציונות נחלשה והיום חלק גדול מבני הנוער ומהמבוגרים איננו שלם עמה. ערכי שוויון כלכלי, ערכי התיישבות, ערכי עבודה עברית כאילו פסו מן הארץ ומצמיחים לנו עשבים שוטים כאותם אנשי 'רוח' כביכול שקוראים להקמת מדינה פלשתינאית. .

מה עושים בכדי לשוב לערכיה המקוריים של המדינה כאן מוכרח אני לשוב לדבריו של הרב קוק שפתחו את המאמר. עלינו להפנים את המסקנה שהבאר הקודמת ממנה צמחו ערכי הצינות החילונית יבשה ואת אותם ערכים של אהבת הארץ, התנדבות לצבא, גמילות חסד לזולת, שיבת ציון ובניינה עלינו לינוק מבאר אחרת שיונקת את מימיה ממקורותינו הקדומים, מתורתנו הקדושה. כשהרב קוק פנה בראשית ימיה של הציונות למנהיגים וקרא להם 'בואו ונקים את תחיית האומה בדרך של קודש' הם לא שמעו לו ואת המשבר שנבע מכך הננו רואים היום בכל חריפותו . האם ביום עצמאות זה נפנים בלבנו את הלקח ונבנה מחדש את מדינתנו מבאר של קודש

שבת שלום וחג עצמאות שמח