הדפסה
יהדות - כשרות

כשרות הבית


מה בין חלק לגלאט, ואיך עובדים עלינו בעיניים במה באמת מתהדרת הכשרות למהדרין מה העניין בירקות ללא תולעים של חסלט אכלתי שווארמה מתי כבר אפשר לאכול שוקולד את הפיתות מאחמד – אפשר לקנות ומה מברכים על פיצה
מרובים הם הנושאים הנכנסים תחת הקטגוריה של "כשרות הבית". חלקם ידועים ועומדים בראש מעינינו כדוגמת בשר בחלב, הכשרים, בשר טרפה ועוד. ברצוננו לעמוד דווקא על אותם הדברים הפחות מוכרים וידועים בציבור הרחב ואף בציבור הדתי, וכמובן, לזכור ולהזכיר, ולהתרענן גם בדברים הפשוטים והידועים לכאורה.
אך, בטרם ניגע בהלכות המעשיות, נעסוק ראשית כל, בדבר הבסיסי ביותר והוא: הצורך שלכל יהודי יהיה אדם שאותו יוכל לשאול ועימו יתייעץ בכל עת בנוגע לעניינים הלכתיים, כפי מאמר חז'ל: "עשה לך רב והסתלק מן הספק" (אבות פרק א' משנה טז').
לצערנו, יתכנו מצבים שבהם כלל לא יעלה האדם על דעתו, שהוא אכן עומד בפני בעיה הלכתית במציאות העומדת לפניו, ופעמים רבות אנו נקלעים למצבים שאיננו יודעים מה בדיוק יש לעשות, ואז עומדות בפנינו שתי אפשרויות:
במקרה הטוב (?) – אנו מחמירים על עצמנו (ועל חברינו או משפחתנו) שלא לצורך, אולם ,לעיתים, אנו "מחליקים" את הבעיה ומניחים להרגל ולאינטואיציה לעשות את שלהם. בבחינת: טוב אשר לא תשאל, משתשאל ולא תוכל לעמוד (ע"פ קהלת ה' ד').
הפתרון הפשוט הוא כפי שאמרנו: תלמיד חכם שאפשר לשאול אותו - מתי שרוצים ובכל נושא נצרך. וברוך ה' לא אלמן ישראל, והקב'ה חנן את עם ישראל בדור הזה בריבוי גדול של תלמידי חכמים, מהם המצוידים בטלפונים סלולאריים צמודים - המוכנים ושמחים תמיד לעמוד לעזרת כל יהודי הזקוק לכך. כשם שלכל משפחה יש רופא משפחה, בנקאי אישי שבו נעזרים, סוכן ביטוח ועוד - נדמה שיותר מכל זקוקה כל משפחה בישראל - לרב המשפחה!
וכאן מתבקשת מיד השאלה: איפה מוצאים את הרב הזה?
לצערנו עדיין אין מדריך רבנים מסודר כמו בקופת חולים, אך ב"ה, עם קצת רצון אפשר למצוא כמעט הכל. אפשר לשאול שכנים, חברים, לברר בבית הכנסת, וגם דרך המועצה הדתית – שם יוכלו להפנות אתכם לרבנים שהוסמכו לפסוק בשאלות הלכתיות, וכמובן, שגם דרך האינטרנט כבר אפשר למצוא מגוון רחב של רבנים שישמחו לענות על כל שאלה שתשאלו.
כמובן, שאין צורך להזדהות ולמסור פרטים אישיים על מנת לקבל תשובה מרב, ובטוחנו ששום שאלה (אף זו הנראית שאלה של מה בכך בעיני השואל) לא תזכה ליחס מזלזל ומתנשא, אלא אדרבה, כדרכם של גדולי ישראל בכל הדורות, שהתייחסו באהבה ובשמחה לכל אדם, כן רבני דורנו.