הדפסה
מכונים ומכללות -

בית אב

"בית אב" הנו בית להתחדשות תורנית בישראל. המרכז הוקם לאור השאיפה ההולכת וגוברת של רבים לקיים מפגש אישי וחי בין מקורות התורה לבין הצרכים הקיומיים של הפרט ושל החברה ובין יהדות ליצירה. המרכז פועל על מנת לקדם ולהעצים תהליכים אלה בדרכים מגוונות מתוך עיון מעמיק במקורות היהדות.

עמותת "בית אב - ליצירה והתחדשות בתורה" הוקמה במרוצת שנת 2002 ביוזמתו ותחת ניהולו של הרב דוב ברקוביץ, כיישום לפעילות המחקר שהחלה עוד במכון מיל"ה - מכון ירושלים להשכלה. הרב ברקוביץ למד פילוסופיה וסוציולוגיה באוניברסיטת ש'יקגו והוסמך לרבנות על ידי ישיבה יוניברסיטי. בירושלים, למד בישיבת מרכז הרב קוק ובמכון הרטמן. הרב ברקוביץ היה ממייסדי מכון פרדס, בית יקר ובית מדרש אלול. בעשרים השנים האחרונות, הוא מעורב במסגרות לימוד ומחקר להתחדשות הוראת התורה, והעצמת יצירה יהודית בשיח הציבורי בישראל.

עמותת "בית אב" - שמה לה למטרה לחקור, לפתח וליישם שיטות חדשות בלימוד התורה ככלי להבנת ערכי היהדות תוך שימת דגש על פיתוח כוחות היצירה של האדם. תכניות "בית אב" מעודדות שימוש במרחב האינטיליגנציות של המורה והתלמיד בהוראת היהדות ובמקצועות התורה  ושילובם במסגרת של צמיחה אישית ורוחנית של אדם תורני יוצר. הלימוד בבית אב מבוסס על שיטה המעודדת לימוד עיוני מעמיק בליווי תרגילי יצירה של המשתתפים בכדי להעמיק כישורים חווייתיים ורגשיים ולהעצים יסודות של הזדהות והפנמה. הדגש בלימוד הוא על שילוב המחבר בין תורה, נפש, יצירה ואחריות חברתית. לימוד שכזה נדרש היום בכדי לתת מענה לאתגר של הוראת המקצועות התורניים במערכות החינוך הדתית-לאומית והכללית כאחת, ולשם הדרכה רוחנית עשירה ואישית שתשלים את ההוראה.

"בית אב" מקיימת מסגרות המלוות את חלק מבוגריו ביישום התוכניות בבתי הספר השונים בהם הם מלמדים בארץ.


כתובת: רחוב הפלמ"ח 24, ירושלים 92542

טלפון:  02-563-0358

אתר: אתר בית אב