הדפסה
ישיבות הסדר -

ישיבת בית אל

מוסדות קרית הישיבה בית אל

בחורף תשל"ח חברה לה קבוצה של תלמידים ותיקים ממרכז הרב, במטרה להקים ישיבה וישוב במרומי הרי בית אל אשר בארץ בנימין. למילויה של משימה זו פנו אל הרב זלמן ברוך מלמד שליט"א, ויחד עם גרעין קטן של תלמידים עלתה החבורה על הקרקע. הישיבה הוקמה בברכתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל.

מעשה אבות סימן לבנים

בבית אל חלם יעקב "והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה". לימים, חוזרים בניו אל המקום ומגשימים את החלום. ראשיתו - בגרעין קטן היושב בבסיס הצבאי הסמוך, והיום - בישוב בנוי לתלפיות, במוסדות חינוך רבים, ובישיבה גבוהה המונה כ-200 תלמידים ו-100 אברכים, כן ירבו.

הישיבה מחנכת את תלמידיה לאור משנתו של מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק והרב צבי יהודה זצ"ל, בהדגשת ערכי הנצח של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל, כחטיבה אחת מאוחדת. עובדה זו באה לידי ביטוי הן בתכני הלימוד והן בתכנים החינוכיים המבטאים את השייכות והחיבור לתהליך שיבת ישראל אל ארצם ואל תורתם. כמטרה מרכזית הציבה לה הישיבה את השאיפה להעמיד תלמידי חכמים בעלי שיעור קומה - באווירה המיוחד של תורת ארץ ישראל. בראשות הישיבה עומד מיום היוסדה הרב זלמן ברוך מלמד שליט"א ולצידו צוות הר"מים ותיק ומנוסה הכולל דיינים ורבני ישובים.
בישיבה מגוון רחב של תלמידים מכל רחבי הארץ, היוצרים ביחד אווירה של משפחה חמה, וגם לאחר עזיבתם רואים הם בה את המקור והמעיין לשלבים השונים בבניינם הרוחני.

מסלולי הלימוד בישיבה

מסגרות הלימוד בישיבה עשירות ומגוונות, משלבות לימודי גמרא עיון ובקיאות, אמונה ותנ"ך.
לימוד הגמרא - בשנים א'-ו' - לימודי עיון ברמה גבוהה, בהנחיית הר"מים - ת"ח מובהקים, מהם דיינים ורבני יישובים. זאת לצד תוכנית בקיאות מקיפה במסכתות הישיבתיות.
לימודי הבקיאות כוללים מבחני בקיאות חודשיים בהיקפים של עשרים דפי גמרא, רש"י ותוספות, ומבחני חזרה בהיקף של חצי המסכת ועד למסכת שלמה.
לימודי האמונה - תוכנית לימוד שעל פיה במהלך שש שנים מכירים התלמידים את ספרי היסוד - ראשונים ואחרונים. הלימוד בנוי בחלקו על בסיס של לימוד אישי ובחלקו על בסיס שעורים.
מכון הוראה - תכנית בת 3/4 שנים המשולבת עם שעורי הישיבה, המכשירה את התלמידים לחינוך ולהוראה. עם סיום חובותיהם מוענק לתלמידים תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה.
כולל דיינות ורמי"ם - לימוד אינטנסיבי בעיון ובקיאות של מסכתות בסדר נשים ונזיקין, במקביל ללימוד שו"ע חושן משפט ואבן העזר. הלימוד במסגרת זו מכשיר את הלומדים להיות דיינים בישראל, ומרביצי תורה בישיבות גבוהות ותיכוניות. במסגרת הלימוד נבחנים התלמידים במבחני הסמכה לדינות של הרבנות הראשית לישראל.
כולל הלכה - תכנית לימוד הלכה בת שלוש שנים המכשירה את התלמידים לקראת היותם בעתיד רבני קהילות בארץ ובחו"ל. התלמידים ניגשים למבחני הסמכה של הרה"ר לישראל. ב"ה מתלמידי הישיבה זוכים להגשים את שליחותם ולשמש כרבני קהילות בארץ ובחו"ל. במשך שנות קיומה העמידה הישיבה רבני יישובים, רמי"ם בישיבות גבוהות בישיבות הסדר ובישיבות תיכוניות, וכן מורים למסגרות לימוד מגוונות.
כולל בני מנשה - תוכנית יחודית בארץ לקהילת בני מנשה, המכשירה צעירים בתחומי היהדות להיות רבנים מנהיגים בקהילה זו.

כתובת: בית אל שכונה ב' ד.נ. מזרח בנימין 90628

טלפון: 02-9975192

מייל: [email protected]

אתר: אתר הישיבה

לינקים: שיעורי בית המדרש