הדפסה
ישיבות הסדר -

ישיבת עכו

ישיבת ההסדר עכו הוקמה בשנת תשס"ג בבית הכנסת לצעירים בשכונת וולפסון, בראשותו של ראש הישיבה, הרב יוסי שטרן, יחד עם כעשרים וחמשה תלמידים מישיבת מעלות. לאחר חמש שנים, למדו בישיבה כ-120 בחורים, ובשנת תשס"ט לומדים בישיבה למעלה מ-150 בחורים.

הישיבה היא בראש ובראשונה מוסד תורני-חינוכי. לימוד התורה המעמיק במרחבי התורה - גמרא, הלכה, תנ"ך, אמונה - הוא אבן היסוד בבניין האישיות. בחורי הישיבה משלבים בשנות לימודיהם עשייה קהילתית. הפעילות ההתנדבותית מסייעת מאוד לקהילה העכואית לעורר את עצמה, לגבש ולחזק את הצביון והזהות היהודית, אך יותר מכל תורמת להתפתחות הבחורים עצמם להתגבש ולהטביע בתוכם זהות של אישיות אידיאולוגית שטובת המדינה והכלל עומדת לנגד עיניהם. ההתנסות, חווית הנתינה והצלחת עם הלימוד המעמיק, הביאו את הישיבה לגידול מתמיד במספר התלמידים ובנפח הפעילות.

כיום ביססה הישיבה את מעמדה בתור קטר הצמיחה האידיאולוגי של עכו. חלק מבחורי הישיבה מתחתנים ובוחרים להקים את ביתם בקהילה הצעירה שמתפתחת סביב הישיבה. לפני כשנה התחילה הישבה בבניית הקריה החדש שתאפשר להכפיל את מספר תלמידי הישבה, ותפתח אופק חדש לגבי השפעת הישיבה על אופיה על עכו.

למרות החיים הצפופים בתוך אוכלוסיה ערבית, הישיבה דוגלת בשמירה קפדנית על הסדר הציבורי. דרכינו הלאומית ברורה וחדה, ויחד עם זאת הישיבה נזהרת בכבודם של הערבים הגרים בעכו. אין לישיבה עסק ולא פרובוקציה בקרב האוכלוסיה הערבית. בדרך המלך נלך, לא ניטה ימין ושמאל. יעודה של הישיבה בהיבט העירוני הוא שותפות עם יהודי העיר בגורלה וזהותה של העיר לאורך ימים ושנים.

בשנים האחרונות עוברת העיר מהפך תרבותי ורוחני. משפל וייאוש עברה עכו להיות סמל להתמודדות ולתקווה שאפשר לתקן. עכו היא המופת לכך שהתיקון בא מתוך אמונה, מתוך ברור הזהות ולא מתוך התכחשות וטשטוש התרבות היהודית.

ר' יהודה אלחראזי מגדולי משוררי יהדות ספרד, כתב על עכו לאחר שביקר בה:

ותשא משלה ותאמר: אני עכו, אני הוד כל מדינה .
כלילת חן ואין קץ לתכונה.
והכרמל סביבי עם לבנון. ושם נגלה כבוד שוכן מעונה.
וארצי מימות עולם קדושה. ואנוכי שכנה לשכינה.

ר' יהודה אחינו, מי יגלה עפר מעיניך, לחזות עין בעין איך העיר ההיסטורית, קמה ומתנערת, מתעוררת ומתחדשת, ונהיית שכנה לשכינה.


כתובת: דרך הארבעה 38, ת.ד. 499

טלפון: 04-9913212

מייל: [email protected]

אתר: אתר הישיבה

לינקים: שיעורי בית המדרש