הדפסה
אישים -

אריה לוין

הרב אריה לוין נולד באורלא שליד ביאליסטוק ברוסיה. הוא למד בסלוצק ובסלונים ונחשב כמתמיד וכעילוי. בגלל גילו הצעיר לא התקבל בהתחלה ללמוד בישיבת וולוז'ין, רק מאוחר יותר התקבל לישיבת וולוז'ין שם קיבל תורה מהרב חיים ברלין. עלה לארץ באדר ה'תרס"ה (1905) ולמד בישיבת תורת חיים. הוסמך לרבנות על ידי הרב חיים ברלין, הרב שמואל סלנט והראי"ה קוק. נישא לצפורה חנה, בתו של הרב דוד שפירא, שהיה גם חותנו של הרב צבי פסח פרנק. בתו של ר' אריה לוין נישאה לנכדו של ר' שלמה אלישיב, הרב יוסף שלום אלישיב.

כיהן כמשגיח בישיבת עץ חיים בירושלים. היה ידוע כבעל חסד, נודע בכינויו "רב האסירים" מפני שהיה נוהג במשך כעשרים וחמש שנה ללכת לאסירים בבתי הכלא, כבר בתקופת המנדט הבריטי, לעודד את רוחם, ולכתוב להם מכתבים. בפרט נודע ביקוריו אצל אסירי המחתרות ועולי הגרדום. ביקר בקביעות גם בבית החולים למצורעים על מנת לעודד את יושביו. היה ידוע בירושלים בשם ר' אריה.

לאחר מלחמת השחרור כאשר הוחזרו לישראל גופותיהם של אנשי מחלקת הל"ה, שנה וחצי לאחר שנפלו בקרב, לא הצליחו אנשי הרבנות הצבאית לזהות בוודאות 12 גופות. לפתרון הבעיה שנוצרה הוטל על הרב לוין לערוך את גורל הגר"א - הטלת גורל שבאה לזהות את הגופות.

מידותיו הטובות ומעשי החסד הרבים שעשה של היו למושא לסיפורים רבים על פועלו (שהסופר שמחה רז שהיה ממקורביו קיבץ רבים מהם לשני כרכים), ובזכותם היה נערץ על חלקים נרחבים בציבור.

עם קום מדינת ישראל הקים את הישיבה הנקראת על שמו "בית אריה" והעמיד בראשה את חתנו הרב אליעזר פלצינסקי, נכדו של הרב נתן צבי פינקל, "הסבא מסלבודקה". כיום מונה הישיבה כמה עשרות תלמידים ביניהם רבנים ומורי הוראה מפורסמים. ArieLevin

תאריך לידה: תרמ"ו

תאריך פטירה: תש"ל


קישורים

binary options free demo accountyutoweb.info