הדפסה
אישים -

יצחק הלוי הרצוג

הרב יצחק הלוי הרצוג נולד בעיר לומז'ה שבצפון מזרח פולין. בשנת 1897 עבר לאנגליה, שם מונה אביו לשמש כרב בלידס. בשנת 1908 הוסמך לרבנות. הוא למד מתמטיקה ולשונות קלאסיות ושמיות באוניברסיטאות לידס, לונדון והסורבון בפריז. הוא ערך מחקר על "התכלת בישראל" וקיבל עליו תואר שני., וב-1914 קיבל תואר דוקטור לספרות מאוניברסיטת לונדון.

בשנים 1915 עד 1936 כיהן כרב באירלנד, תחילה כרבה של בלפסט, ומשנת 1925 כרבה הראשי של יהדות אירלנד. שם הצליח לסכל את הכרזת השחיטה היהודית כלא חוקית. הראי"ה קוק שדגל בהנהגה רבנית המשלבת תורה ומדע, שידלו לעלות לארץ‏‏. ואמנם לאחר מותו של הרב קוק נבחר בי"ז כסלו תרצ"ז להיות רבה הראשי של ארץ ישראל על פני הרב יעקב משה חרל"פ, אף שהיו רבנים שהסתייגו מתוארו "רב דוקטור".

בתקופת מלחמת העולם השנייה והשואה פעל רבות להצלת יהודים, ב-1941 יצא למסע הצלה לארצות הברית דרך אנגליה ובחזרתו דרך דרום אפריקה ומצרי. לאחר מאמצים הצליח להפגש עם נשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט בתובעו להציל יהודים ולהפציץ את המחנות. הוא יצא מן הפגישה מדוכא, וראה בה כשלון. כאשר רצה לחזור לארץ ישראל מארצות הברית הזהירו אותו הבריטים וקבוצות של רבנים בארצות הברית כי צילו של הנאציזם מרחף מעל ארץ ישראל והיא עלולה להכבש, אך הוא ענה להם כי נביאי ישראל התנבאו על שתי חורבנות ולא על חורבן בית שלישי וחזר לארץ‏‏. הלחץ להישאר היה רב, במיוחד בגלל סכנת הצוללות הפוגעות באניות. ואכן אוניה בה היה אמור לנסוע, הוטבעה וכל נוסעיה נספו. בחזרתו הגיע בטיסה מדרום אפריקה למצרים, ומשם לרחובות ברכבת. בתחנה ברחובות קיבלו את פניו כל ראשי היישוב הציונים, אשר העריכו את הסיכון שלקח, וראו במעשיו ובדבריו חיזוק הרוח.

ב-1940 הקים את ועד הישיבות - ארגון הגג של הישיבות הגבוהות בארץ ישראל ונבחר לעמוד בראשו.

לאחר השואה בשנת 1946 יצא למסע ברחבי אירופה כדי לשכנע את הניצולים לעלות לארץ ישראל. במהלך המסע נפגש עם מדינאים שונים ועם האפיפיור פיוס השנים עשר השנוי במחלוקת, ממנו ביקש להחזיר לחיק היהדות את הילדים היהודים מהמנזרים שבהם הוסתרו כדי להציל את חייהם, אך נענה בכתף קרה. ולכן בשל חוסר שיתוף הפעולה, פעל באופן אישי וכיתת רגליו ממנזר למנזר, כדי להוציא את הילדים היהודים מן המנזרים.
ItzhakHerzog

תאריך לידה: תרמ"ט

תאריך פטירה: תש"כ


קישורים

binary options demo accountteenfugitive.info