הדפסה
אישים -

אלימלך בר שאול

הרב אהרן אלימלך בר שאול [שאולזון] נולד בירושלים למשפחה חב"דית. למד בישיבת עץ חיים ובהמשך בישיבת חברון. התקרב לראי"ה קוק ונהג להשתתף בסעודה שלישית אותה ערך. בתקופה מסוימת מסר שיחות מוסר לקבוצה מתלמידי ישיבת חברון שבה, כאמור למד בצעירותו. קבוצה זו, שחבריה נודעו בשם "עבריתניקים", דרשה לשמוע שיעורים ושיחות מוסר בעברית דווקא ולא ביידיש כפי שהיה נהוג שם אז. כדי למלא את בקשתם פנתה הנהלת הישיבה לרב אלימלך בר שאול שנענה לאתגר והחל בהעברת שיחות לבחורים אלה. רוחה של ישיבת חברון ניכרת בספריו ויש ממאמריו המהווים, במידה רבה, עיבודים של שיחות הסבא מסלבודקה, רבי נתן צבי פינקל, אותן שמע, כנראה, מהרב מאיר חדש.

בשנת תש"ו נבחר להיות הרב של שדה יעקב ובשנת תש"ט עבר לרחובות ללמד בישיבת קלצק, זו שהפכה, מאוחר יותר, לישיבת הדרום. לרחובות הגיעו עמו גם כמה מתלמידיו בישיבת חברון ומהם החיים בה עד היום.

בשנת תשי"א נבחר לרבה הראשי של רחובות. כרב ראשי פעל לחיזוק היהדות בעיר, בין השאר שקד על שמירתה הציבורית של השבת, יצר סביבו חוג של זוגות צעירים ויזם את הקמתו של בניין הרבנות, אותו שאף להפוך למרכז רוחני הכולל ספריה תורנית עשירה. לימד בישיבת כרם ביבנה ובישיבת הדרום. כיהן כחבר בוועדה לענייני חינוך של הרבנות הראשית ועסק רבות בענייני החינוך התורני. היה מקובל על כל החוגים בציבור הדתי בישראל. היה חבר בחבר הרבנים של הפועל המזרחי ובמקביל כיהן בחבר הנאמנים של החינוך העצמאי של אגודת ישראל. היה ידוע כרב הבלתי מוכתר של הקיבוץ הדתי וענה על שאלות חבריו בעניינים שונים.

בחייו נודע גם כפוסק הלכה חשוב ואף נמנה עם הכותבים באנציקלופדיה התלמודית, אולם כיום הוא זכור בעיקר כמחברם של ספרי מחשבה. הגותו מושפעת, כאמור, משיטת המוסר נוסח סלבודקה, יש בה השפעה חזקה של הראי"ה קוק ומשולבים בה גם רעיונות של זרמים אחרים. לשונו פיוטית ועם זאת ברורה, נעימה, נינוחה וקולחת. חיבוריו זכו להצלחה ויצאו בכמה וכמה מהדורות. תמונה

תאריך לידה: תרע"ג

תאריך פטירה: תשכ"ה


קישורים

www.bestonlineflashgames.comandanada141.info